پمپ ضد اسید 

پمپ ضد اسید ( که با نام های پمپ اسیدی ، پمپ تفلونی و پمپ پلیمری و پمپ اسید نیز شناخته می شود و البته با نام های پمپ اسید زن و پمپ ضد اسید صنعتی و پمپ اسید شور نیز نامیده میشود ) ، در صنایع مختلف کاربری های منحصر به فرد خود را دارد ، و به دلیل همین استفاده شدن در انواع صنایع ، در مدل ها و طراحی های متخلفی نیز تولید شده و به بازار عرضه میشود . هر نوع از این پمپ ها برای یک عملکرد خاص و با ویژگی مخصوصی طراحی شده و مورد استفاده قرار میگیرد . 

این دسته از پمپ جز دستگاه های پرمصرف صنایع به شمار می رود ، از نام خود پمپ مشخص است که دارای چه ویژگی هایی است و در چه زمینه هایی استفاده میشود . این پمپ ها برای به گردش درآوردن مواد اسیدی و هر گونه موادی با خاصیت شیمیایی خورندگی استفاده میشود .

ویژگی ها و طراحی خاص این پمپ ها باعث مقاومت آن ها در برابر خاصیت خورندگی اسیدها و فشار بالا می شود . از این پمپ ها بیشتر برای پمپاژ موادی نظیر اسید سولفوریک ، اسید کلریدریک ، اسید کلرفریک ، اسید نیتریک ، سیالات دارای وِیژگی قلیایی ، حلال های نفتی و موادی دیگر با ویژگی اسیدی به کار برده میشوند . با توجه به نوع کار خود و سیال مورد استفاده ، باید متریال مناسب انتخاب کرد .

 پمپ های پلیمری از مواد اولیه ای همچون پلی پروپیلن PP ، پی وی سی PVC ، تفلون PTFE ، کاینار PVDF تولید میشود . به دلیل آسیب پذیر بودن آن ها در برابر حالت خورندگی مواد ، از ساختار آن مکانیکال سیل را حذف می کنند و برای جایگزین آن سیلینگ مگنتی استفاده میشود . 

مدل های پمپ ضد اسید شیمی پمپ

” لیست قیمت سال 1400 به روز شد “

شما میتوانید خلاصه مقاله را در فایل صوتی زیر گوش دهید 

پمپ اسیدی کاربرد بسیاری در صنایع غذایی ، دارویی و نظیر این ها دارد و برای اعمالی همچون رسوب زدایی کندانسور و اواپرایتور ها نیز استفاده میشود . پمپ ضد اسید هم میتوانند با الکتروموتورهای تک فاز یا سه فاز با دور های مختلف و برند های مختلف بسته شود . در بازار هم میتوانید ایرانی این پمپ را بیابید هم خارجی آن را ! 

دو بخش ورودی و خروجی این پمپ به شکل های فلنچی ، سر شلنگی ، با قابلیت تغییر دادن و تنوع در سایز های عملکرد دارد . 

پمپ اسیدی بیشتر در جنس های PTFE ، PVDF ، PVC ، PP  و با توجه به شرایط موجود در سیالات ( خوردگی ، سایش ) از مواد های دیگری مانند شیشه ، سرامیک ، کربن ، لاستیک نیز استفاده میشود . 

چگونگی عملکرد پمپ ضد اسید 

در پمپ ضد اسید ، چرخش پروانه که الکتروموتور آن را به وجود می آومد ، مکش سیالات را انجام میدهد ، چرخش این پروانه های به سیالات شتاب داده و این انرژی جنبشی پس از افزایش یافتن ، تبدیل به انرژی فشار میشود سپس سیالات با فشار از قسمت خروجی ، خارج میشود . 

اجزای متشکل پمپ اسیدی 

  • محفظه (casing ) 
  •  پروانه ( impeller )
  •  شافت ( shaft )
  • یاتاقان (bearing )
  • آب بند یا مکانیکال سیل ( seal )

اجزای پمپ اسیدی

 ساختمان ساختاری پمپ اسیدی 

پمپ های پلیمری ، از متریال هایی مانند GFP ( پلی پروپلین با الیاف شیشه ) ، PVC ، PVDF ، PE ساخته میشود ، در بیشتر مواقع از طریق تزریق یا کشیدن روکش های فلزی ، حالت محافظی بیشتری به آن میدهد . 

برای سیالات خالص و تمیز با دمای حداکثر 120C از مواد های اولیه ی PP ، PE و سیالاتی با ویژگی های خورندگی و سایشی دمای حداکثری 120C با GFP ، PVDF سازگار بوده .  در پمپ اسیدی برای به جریان انداختن سیال ، پروانه ی موجود با شکل نیمه باز و یک تکه طراحی میشود . 

عمل آب بندی پمپ اسیدی از طریق اورینگ و واشر های ضد خوردگی ، انجام میشود ( در فشار های بالا عمل آب بندی خوب عمل میکند . ) 

اهمیت قسمت آب بند ، از این جهت است که برای انتقال موادی همچون اسید که خاصیت شیمیایی و خوردگی دارد ، می باشد . جنس این قسمت بیشتر از جنس تفلون است تا بتواند از برخورد مستقیم با سیال در خارج از پمپ جلوگیری کند .این قضیه باعث بهتر شدن کارکرد آب بند و دسترس برای تعویض می شود . 

در صورتی که از پمپ اسیدی برای پمپاژ موادی سمی و خطرناک به کار گرفته شود ، برای جلوگیری از نشت سیال در محیط اطراف و بروز خطرات احتمالی ؛ از کوپلینگ مغناطیسی به جای ماکنیکال سیل استفاده میشود . در این نوع برای انجام عمل گردشی پروانه ، از میدان مغناطیسی متشکل از دو اهنربای قوی می باشد ، استفاده میکنند . 

 

کاتالوگ پمپ ضد اسید 

پمپ اسیدی دارای پوشش فلزی 

این پوشش برای محافظت و تقویت از قسمت حلزونی آن ایجاد میشود . این پوشش باعث بیشتر شدن مقاومت پمپ در شرایط سخت شده و بالا رفتن استحکام اتصالات در لوله و رانش آن می شود . 

پمپ اسیدی تفلونی (PTFE) 

این نوع از بهترین نوع های پمپ اسیدی است ، زیرا این نوع با تمام مشتقات آن نظیر FEP و PFA در برابر عواملی مثل خوردگی زیاد و حرارت بالا ، مقاومت بیشتری نشان میدهد . 

پروانه ی موجود در پمپ ضد اسید ، از نوع پروانه ی باز است . در صنایع و زمینه هایی که مقدار زیاد سایش یا خوردگی ، بیشتر پمپ های سرامیکی شیشه ای و لاینینگ با روکش اپوکس های مخصوص ، دیده میشود . 

پمپ اسیدی مگنتی 

پمپ های مگنتی ، تواناهای منحصر به فرد خود را دارد که این توانایی ها ان را به یکی از پرطرفدار ترین و پرکاربردترین پمپ های عرضه شده به بازار ، تبدیل میکند  . 

در این نوع الکتروموتور های پر قدرتی به کار برده میشود ، همین ویژگی توانایی به پمپ در پمپاژ مایعات اسیدی که دارای لزاجت زیادی هستن، کمک زیادی میکند . در این نوع اترباط بین الکتروموتور و پروانه ، با به وجود آمدن میدان مغناطیسی ، ایجاد میشود . نتیجه عملکرد آب بندی در این پمپ بسیار خوب است و احتمال نشتی سیال از درون پمپ بسیار کم است . به همین دلیل از نوع بیشتر برای پمپاژ سیالات که خاصیت اسیدی بالایی دارند و خطر آن در صورت نشتی زیاد باشه ، به کار می رود .

کاربرد های پمپ اسیدی 

یکی از زمینه هایی که از پمپ اسیدی استفاده میشود ، در صنایع مربوط به اسیدشویی (Etching) ، پمپاژ آب دریا (sea water) ، پمپاژ اسید سولفوریک ، اسید نیتریک ، اسید فسفریک ، اسید استیک ؛ همینطور برای مبدل های حرارتی ، تصفیه آب ، پمپاژ مایعات آبکاری ، مواد شوینده ، آب نمک ، مایع صابون ، کلرفیک ؛ استفاده میشود . 

قیمت پمپ ضد اسید

مشخصات فنی پمپ اسیدی و همچنین قیمت پمپ تک در جدول زیر درج شده است .

مشخصات فنی و لیست قیمت پمپ اسیدی

تیپ توان موتور مورد نیازقطر لوله داخلی به اینچارتفاع به مترآبدهی به مترمکعب در ساعتقیمت مدل سرشلنگی 
850.5 اسب 1 - 13211.000.000 ریالپمپ اسید شویی نیم اسب
1101 اسب 1/4-1---1/4-15513.000.000 ریالپمپ اسید شویی یک اسب
1403 اسب 2-2101018.000.000 ریالپمپ اسید شویی سه اسب
18510 اسب 3 - 1/2-2202040.000.000 ریال

قیمت های ذکر شده در لیست بالا قیمت پمپ تک ( بدون الکتروموتور ) می باشد

همچنین با توجه به میزان خورندگی مواد اسیدی پمپ شونده ممکن است قیمت سیل مکانیکی وایتون نیز به این قیمت ها اضافه شود

پمپ انتقال اسید

یکی دیگر از نام هایی که برای پمپ ضد اسید توسط برخی برده میشود ، پمپ انتقال اسید می باشد که هیچ تفاوتی ندارد و یک تشابه اسمی می باشد

پمپ اسید شویی

یکی دیگر از کاربردهای پمپ اسیدی ، استفاده به عنوان پمپ اسید شویی چیلر ، آبگرمکن و پکیج می باشد . به همین خاطر به آن پمپ اسید شویی نیز گفته میشود

پمپ اسید سولفوریک

از پمپ اسیدی میتوان برای انتقال اسیدسولفوریک نیز استفاده نمود . اما به خاطر خورندگی بالای اسید سولفوریک ، در صورت استفاده از مدل های P.P پمپ ضد اسید می بایست از سیل مکانیکی وایتون استفاده شود تا باعث خورندگی اجزای پمپ توسط اسید سولفوریک نشود . به همین دلیل به این پمپ گاهی پمپ اسید سولفوریک هم گفته میشود

سیستم خنک کننده سیل مکانیکی پمپ ضد اسید

به تازگی در مدل های 110 و بالاتر پمپ اسیدی سیستم خنک کننده مکانیکال سیل در نظر گرفته شده است که میتوان از آن برای سیالاتی که دمای بالایی دارند استفاده نمود . این سیستم به عنوان آپشن قابل خرید به پمپ ها اضافه شده است . شایان ذکر است از پمپ ضد اسید به عنوان پمپ برای اسید شویی نیز استفاده میشود

همچنین میتوانید برای دانلود کاتالوگ پمپ اسیدی به صفحه بانک کاتالوگ مراجعه نمایید

انتخاب پمپ اسید

لوازم یدکی پمپ ضد اسید

 

تمامی قطعات یدکی از جمله پوسته – کفی – واسطه – پروانه – شفت – سر شلنگی – سیل موجود می باشد

 

برای سفارش پمپ اسیدی مورد نیاز خود با کارشناسان گروه صنعتی درویش در تماس باشید تا در اسرع وقت پاسخگوی شما باشیم  

دیگر مقالات ما

سوالات متداول :

  • انتقال انواع مواد اسیدی ، شیمیایی و بازی
  • قابل استفاده به عنوان اسیدشویی پکیج

برای دریافت لیست قیمت میتوانید از طریق صفحه تماس با ما در ارتباط باشید

تمامی محصولات ما شامل گارانتی شش ماهه می باشد . به شرط آنکه پمپ به هیچ وجه بدون مواد ( خشک ) کار نکند . همچنین الکتروموتورها شامل گارانتی نمیشوند

‫0/5 ‫(0 نظر)

درج نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.