معرفی انواع اسید و میزان خورندگی

در این مقاله قصد داریم تا با معرفی انواع اسیدها و بررسی میزان خورندگی آن برای انتخاب پمپ اسید مناسب راهنمایی نماییماسید سولفوریک : اسید سولفوریک در بازار با نام های دیگری مانند اسید سولفوریک 98%، اسید سولفوریک 35%، اسید سولفوریک 50%، جوهر گوگرد، سولفات هیدروژن، هیدروژن سولفات، اسید سولفوریک غلیظ، H2SO4 ،Sulfuric acid، روغن ویتریول، اسید باتری، اسید سولفین، نیز شناخته می شود.

اسید معرفی انواع اسید و میزان خورندگی

اسید سولفوریک ۹۸ درصد خورنده است و بخش عمده ای از باران اسیدی را تشکیل می دهد. قطرات آب به هنگام بارش با آلاینده های معلق در هوا، واکنش می دهند و تولید اسید می کنند. در واقع قطرات آب با فلزات واکنش می دهد و هر چه دما بالاتر رود میزان این واکنش بیشتر خواهد شد اما تاثیری روی جیوه و سرب ندارد. سولفوریک در لیست مواد خطرناک قرار گرفته است.

شرایط معرفی انواع اسید و میزان خورندگی

سولفوریک اسید مایعی با نقطه جوش بالا، در حدود ۱۰ درجه سانتی گراد می باشد، همچنین ویسکوز است و گرانروی زیای دارد. جرم مولی آن ۹۸.۰۷ گرم بر مول و چگالی آن ۱.۸۳ گرم بر سانتی متر مکعب می باشد. این ماده دارای مولکول‌ هایی با گشتاور قطبی است که می ‌توانند با یکدیگر پیوند هیدروژنی برقرار کنند، همین شرایط مولکولی سبب می‌ شوند که سولفوریک اسید به خوبی در آب حل شود، بنابراین می تواند محلول های اسیدی بسیار مختلفی تولید کند. سولفوریک اسید یک مایع بسیار قطبی است و دارای یک قطر دی الکتریک در حدود ۱۰۰ می باشد.اسید نیتریک : اسید نیتریک، اسيدی قوی با خاصيت اكسيدكنندگی و خورندگی بسیار بالا است. این ماده معرف اصلی نیترات (همانند افزودن یک گروه نیترو به یک مولکول آلی) است.

ترکیبات  معرفی انواع اسید و میزان خورندگی

  • اسید نیتریک در تمیزکاری و اسیدشوییهمچنین (۵ تا ۳۰) درصد اسید نیترتیک به همراه (۳۰ تا ۴۰) درصد اسید فسفریک برای تمیز کردن رسوبات، ترکیبات کلسیمی و منیزیمی روی ظروف خوراکی و لبنیات استفاده می‌ شود. از دیگر ویژگی های اسید نیتریک خورندگی بالا و حلالیت بالا (فلزات به راحتی در خود حل می کند) می باشد و این اسید در شست و شو نیز کاربرد فراوانی دارد.

راه حل  معرفی انواع اسید و میزان خورندگی

اسیدهای غلیظ به شدت برای تمام بافت های بدن به ویژه چشم و پوست خورنده هستند. اسیدهای غلیظ به دلیل وجود آنها بسیار سمی هستند
خورندگی شدید اسیدهای کلریدریک و استیک نیز با استنشاق سمی هستند. سایر خطرات در این بررسی ارائه شده است. همیشه هنگام استفاده از اسیدهای غلیظ یا اسید، از عینک پاشش شیمیایی، دستکش مقاوم در برابر مواد شیمیایی و پیش بند مقاوم در برابر مواد شیمیایی استفاده کنید.
راه حل ها لطفاً برگه‌های اطلاعات ایمنی فعلی را برای اطلاعات بیشتر ایمنی، حمل و نقل و دفع مرور کنی.

مقالات پیشنهادی  لوازم یدکی پمپ اسید

درج نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.