گیربکس شافت مستقیم

امروزه با اطمینان میتوان گفت که گیربکس هلیکال ( شافت مستقیم ) از گیربکس های پرطرفدار و پر مصرف در صنایع به حساب می آید . 

مهم ترین و پر رنگ ترین عضو تشکیل دهنده ی گیربکس هلیکال sew ، چرخ دهنده های آن می باشد ؛ که با یک طراحی دقیق در داخل پوسته تعبیه میشود . در این نوع ، دو محور ایجاد میشود که این باعث عملکرد چرخشی یاتاقان ها به طور دقیقی می شود .

مفهوم گیربکس هلیکال SEW : 

گیربکس های سری SEW  به دو شکل عمودی و افقی طراحی و تولید میشود که ما قصد داریم در ابتدا نوع طراحی آن ها را و هدف ساختشان را توضیح دهیم . 

در ویژگی های ظاهری گیربکس هلیکال میتوان دریافت که از دو گروه چرخ دنده که به شکل مخروطی بر هم سوار میشوند ، تشکیل شده است . این نوع گیربکس به طور کلی به دو دسته ی ساده و مارپیچ تقسیم میشود که مارپیچ همان هلیکال بوده و ساده نیز همان مستقیم می باشد . 

مزیت هایی که گیربکس هلیکال SEW داراست را میتوان کم سروصدا بودن آن را ذکر کرد ، زیرا در بیشتر گیربکس مشکل سروصداهای زیاد وجود دارد که بسیاری از محصولات برندهای دیگر با آن دست و پنجه نرم میکنند ، اما در الکتروگیربکس هلیکال SEW این مشکل تا حد زیادی رفع شده است . طراحی این گیربکس بسیار حرفه ای و کاربردی می باشد . 

دنده های درون محور دارای یک زاویه ی مورب می باشند و در لحظه در هر چرخدنده بیش از یک دنده تماس ایجاد میشود . به همین دلیل نیز امکان به وجود آمدن مشکلاتی مانند استهلاک در دنده ها بسیار کم شده و فشار موجود نیز کاهش می یابد .  

وجود یک محور خروجی در الکتروگیربکس هلیکال که با اندازه های دقیقی دقیقا در هم راستا با موتور الکتریکی نصب شده است ، باعث تنوع در اندازه های قطر شافت خروجی در گیربکس میشود .  

پوسته ی گیربکس هلیکال پایه دار بیشتر از چدن و بعضی اوقات از جنس فولاد قوی و ضد زنگ میباشد ؛ همینطور این گیربکس شافت های فولادی و یاتاقان غلظشی شکل دارد . 

سری های گیربکس هلیکال :

گیربکس هلیکال sew سری R = شکل نصب افقی می باشد ، دارای پایه و دو نوع ترمزدار و بدون ترمز میباشد.

گیربکس هلیکال SEW سری RF = شکل نصب عمودی می باشد ، دارای فلنج و دو نوع ترمزدار و بدون ترمز میباشد.

گیربکس هلیکال SEW سری RX = شکل نصب افقی می باشد ، دارای پایه و یک ردیف دنده می باشد . 

گیربکس هلیکال SEW سری RXF = شکل نصب عمودی می باشد ، دارای قلنج و یک ردیف دنده می باشد . 

گروه صعنتی درویش همواره انواع گیربکس های هلیکال را وارد بازار میکند ، این مدل ها به چند دسته ی ” تک طبقه ” ، ” چند طبقه ” ، ” پایه دار ” ، ” فلنجدار ” ، ” پایه دار و فلنج دار ” تقسیم میشود . 

تعمیر گیربکس هلیکال sew 

استفاده از این گیربکس بسیار آسان بوده و قابلیت سوار شدن بر روی دستگاه ها مختلف را دارد و برای نصب آن به هزینه ی نسیتا کمی نیاز است.

موضوعی که در انتخاب گیربکس هلیکال فلنجدار sew ، شرایط تعمیر و نگهداری آن می باشد . در اصل تعمیر این نوع گیربکس آسان است و تجهیزات و هزینه های هنگفت نیازی ندارید . 

سرویس کردن منظم و پشت گوش ننداختن آن یکی از شرط های بسیار مهم برای نگهداری گیربکس هلیکال می باشد .شما با سرویس کردن گیربکس خود ، انگار به آن نفس تازه ای بخشیدید ، زیرا با عمل به آن دستگاه خود را از هرگونه آلودگی و غبار خلاص کرده اید ؛ از طرفی این امر باعث کم شدن استهلاک در گیربکس میشود . پس در نیتجه دیرتر هم به تعمیر نیاز پیدا میکند . 

زمانی که در عملکرد الکتروگیربکس هرگونه اختلال یا کم کیفیتی در خروجی آن دید ، دقیقا وقت تعمیر گیربکس شما رسیده است . 

اولین قدم برای تعمیر گیربکس انتخاب قطعات اصلی آن می باشد . در انتخاب قطعات باید دقت زیادی به کار برده شود تا هم کیفیت آن خوب باشد هم مناسب گیربکس باشد . تعمیرکار شما نیز باید ماهر باشد تا بتواند همه قطعات را در جای مناسب قرار دهد . 

خصوصیات گیربکس هلیکال sew

قدرت و توان بالای آن از امتیازات مهم آن می باشد . در گیربکس های نوع دیگر میزان قدرت و توان در یک حالت کنترل شده ای وجود دارد ، به همین دلیل به قدرت بیشتری از سوی محیط کاری نیاز دارند ؛ همین امر باعث میشود که نتوانند در برابر برخی عمل ها پاسخگو باشد. 

در این گیربکس امکان نصب هرگونه الکتروموتور های خارجی و ایرانی بر روی آن وجود دارد به همین دلیل نیز الکتروگیربکس هلیکال از با کیفیت ترین های الکتروگیربکس ها به حساب می آید .   

قطعات این گیربکس به راحتی در بازار یافت میشود و به صرف زمان زیاد و طولانی برای پیدا کردن قطعات  نیاز نیست . 

روغن کاری گیربکس هلیکال :

عمل روغن کاری ، یکی از مهم ترین شرط های نگهداری گیربکس ها به حساب می آید . البته این را هم باید در نظر گرفت که د بعضی از گیربکس عمل روغن کار به شکل دائمی انجام شده است و نیازی به تمدید آن ندارد . به همین دلیل نیز قطعاتی مانند درپوش تراز روغن ، تخلیه و هواکش ندارد . 

دلیل روغن کاری گیربکس :

 1. بیشتر برای جلوگیری از به وجود آمدن فرسایش و خرابی در قطعات 
 2. اصول اولیه نگهداری گیربکس ها می باشد 
 3. افزایش طول عمر ، عملکرد یکنوخات و بهره وری بالا گیربکس 

امتیازات گیربکس هلیکال :  

این گیربکس به دلیل طراحی خاص خود امتیازات زیادی به همراه داد . مانند : میزان قدرت خروجی گیربکس چند برابر عمان قدرت در زمان ورود است در حالی که چرخش محور خروجی در مقایسه با محور ورودی کمتر است ، یافت گیربکس به و شکل فلنجدار و بدون فلنج . 

در نوع فلنجدار : گیربکس بر روی منبع تولید توان یا همان الکتروموتورکوپله میشود ، در این نوع برخلاف نوع فلنج دار گیربکس توسط تسمه پولی و چرخ زنجیر به الکتروموتور وصل میشود . در این نوع فضایی که گیربکس اشغال میکند نیز کاهش می یابد . 

نکته : بهترین الکتروموتور برای کوپله کردن با گیربکس هلیکال الکتروموتور الکتروژن می باشد .

از گیربکس هلیکال  sew در زمینه های نظیر مثال های زیر استفاده میشود :

 • صنایع آب و فاضلاب
 • صنایع ماشین سازی
 • صنایع مس و فولاد
 • صنایع داروسازی
 • صنایع شیشه و سرامیک
 • صنایع غذایی
 • صنایع بسته بندی
 • صنایع نفت و گاز و پتروشیمی
 • صنایع دریایی
 • بالابرها ، رولینگ ،
 • صنایع کشاورزی
 • وینچ ها و کوره ها
 • مخلوط کن های صنعتی ،
 • تابلوهای تبلیغاتی ،
 • نوار نقاله ها ، جرثقیل های سقفی ، بچینگ ، کانوایر و …..

گیربکس هلیکال یکی دیگر از انواع گیربکس صنعتی می باشد که به عنوان گیربکس شافت مستقیم یا Bevel Helical هم معروف است، و برخلاف گیربکس حلزونی و مکعبی، دارای راندمانی بیش از ۹۰ در صد است.

در حالیکه در ساختار درونی حلزونی و مکعبی ، فقط از یک نوع چرخدنده استفاده شده است، در گیربکس هلیکال اجزاء تشکیل دهنده متغیر هستند و گاهاً متناسب با کاربرد و میزان انتقال دور به صورت چند محوره تولید می شوند، بعضاً نیز  به صورت دو چرخ دنده عمود برهم (از نوع پینیون) تولید می شوند که علاوه بر توانایی انتقال گشتاور قادر به تغییر جهت ۹۰ درجه  گشتاور ورودی هستند .

این نوع از گیربکس هلیکال به گیربکس BEVEL معروف می باشد. در این نوع از گیربکس هلیکال دو محور دوران همانند گیربکس حلزونی بر یکدیگر عمود هستند، با این تفاوت که در گیربکس حلزونی از ماردون و چرخدنده ساده استفاده شده است ولی در این نوع گیربکس ها از چرخنده دنده پینیون استفاده شده است. که راندمان بیشتری دارند.


به منظور دریافت مشاوره ، اگاهی از لیست قیمت و سفارش محصولات با مشاورین و کارشناسان گروه صنعتی درویش تماس حاصل نمایید .

۰۲۱-۳۳۱۱۶۷۴۷ | ۰۲۱-۳۳۹۱۳۱۵۱ | ۰۲۱-۳۳۹۴۱۶۶۰ | ۰۲۱۳۳۹۲۳۹۸۳

فکس : ۳۳۹۲۳۹۸۳

پیام رسان های تلگرام و واتساپ

۰۹۱۲-۷۲۳۸۱۹۱

در اسرع وقت پاسخگو هستیم

همچنین میتوانید برای خرید انواع پمپ به این لینک مراجعه نمایید