بهمن, 1398 بدون نظر اخبار

الکتروموتور

فروش ویژه انواع الکتروموتور در گروه صنعتی درویش، مشتریان گرامی می توانید جهت دسترسی به اطلاعات انواع الکتروموتور از الکتروموتور تک فاز و الکتروموتور سه فاز با دور های مختلف 750 دور، 1000 دور، 1500 دور 3000 دور، با درجه حفاظتی مختلف و نحوه های نصب گوناگون، الکتروموتور ترمزدار، الکتروموتور کلاچ دار از طریق منوی زیر دسترسی پیدا کنید. همچنین می توانید با تماس با کارشناسان شرکت از مشاوره خرید الکتروموتور در زمینه کالای مورد نظر، دسترسی به لیست قیمت الکتروموتور، قیمت الکتروموتور آلمانی، قیمت الکتروموتور ایتالیایی، قیمت الکتروموتور چینی، الکتروموتور ایرانی مانند قیمت الکتروموتور موتوژن تبریز بهره ببرید.کمتری کسی هست که با مفهوم الکتروموتور یا دینام غریبه باشد . هرجایی که نیاز به حرکت است الکتروموتور هم وجود دارد

 

موتور DC

موتور موازی

موتور کمپوند

موتور سری

موتور خود تحریک

موتور مغناطیس دائم

موتور AC

موتور القایی

موتور سنکرون

موتورالکتریکی یا الکتروموتور

الکترو موتور انرژی الکتریکی را به حرکت مکانیکی تبدیل می کند . الکتروموتورها براساس ساختار آن توسط جریان مستقیم DC یا جریان متناوب AC  تغدیه می شود .

تعاریف مربوط به الکتروموتور که معمولا بر روی پلاک الکتروموتور ها نیز قابل مشاهده می باشد

واحد کارالکتریکی و واحد توان ظاهری

جریان نامی

اهم

وات

میزان انرژی تولید شده بر حسب وات

آمپر

مقدار الکتریسیته جاری شده در یک مدار می باشد

ولت

اندازه مقدار الکتریسیته است

یک موتور الکتریکی شامل این بخش ها می باشد

آرمیچر – ذغال هادی – سوییچر جهت برق – محور – آهن ربا – منبع برق

الکتروموتور DC یا جریان مستقیم

موتور الکتریکی DC دارای آرمیچری از آهن ربای الکتریکی است . کموتاتور که وظیفه معکوس کردن جریان الکتریکی در هر سیکل به تعداد دو بار را دارد تا آهن ربای الکتریکی تولید شود . سرعت دوران موتور DC به گشتاور ترمزی بستگی دارد .

الکتروموتور AC یا جریان متناوب

معمول ترین موتورمورد استفاده در صنعت می باشد که قیمت پایین تر آن ، طراحی ساده ، اتصال آسان و هزینه نگهداری پایین آن باعث محبوبیت آن شده است

الکتروموتور AC سنکرون

الکتروموتور AC آسنکرون

 


چت آنلاین در واتساپ

الکتروموتور چیست ؟

الکتروموتور ها ، عضوی به جساب می آیند که نیروی الکتریکی را به نیروی حرکتی تبدیل می کند . و عضوی که عمل عکس آن را ( تبدیل نیروی حرکتی به نیروی الکتریکی ) ژنراتور ها می باشند . هر چند این دو قسمت فقط در خروحی خود در تضاد هستن و در مابقی چیزها مشابه هم دیگر هستن . بیشتر موتور های الکتریکی ، با استتفاده از نیروی الکترمغناطیسی کار میکنند ، اما در بین آن ها نوع هایی نیز وجود دارد که از نیروی الکتروستاتیک و پیزوالکتریک شروع استفاده می کنند .

اصول کار موتور الکتریکی ، به این صورت است که ماده ی حامل جریان الکتریسیته موجود تحت تاثیر میدانی مغناطیسی قرار گرفته و این میدان با اثر گذاشتن بر روی ماده باعث وارد شدن نیرویی بر ماده میشود .

در موتور های استوانه ای ، روتور به دلیل گشتاوری که حاصل از نیرو است با فاصله ای مشخص از محور روتور به روتور تحمیل می شود .

الکتروموتورها معمولا به شکل دوار و کمتر در نوع خطی تولید میشود .

در موتور های نوع دوار قسمت متحرک که بیشتر درون موتور تعبیه میشود ، به اسم روتور و بخش ثابت استاتور شناخته میشود . موتور ها آهنرباهای الکتریکی نیز دارند که در یک قاب سیم پیچی میشود ، هر چند این قاب را خیلی ها به اسم آرمیچر می شناسند اما این باور عموم غلط است . در حقیقت قسمتی از موتور است که ولتاژ از آن وارد میشود و بخش خروج ولتاژ در ژنراتور ، آرمیچر می باشد .

انواع الکتروموتور ها :

الکتروموتور AC

این نوع از موتور های الکتریکی ، از پرکاربردی ترین و عمومی ترین موتورهای موجود در صنایع و مصارف خانگی می باشد . طراحی ساده ، محکم ، قیمت مناسب ، هزینه نگهداری پایین ، سهولت در اتصال موتور به منبع نیروی AC ، از جمله ویژگی هایی هستن که علل محبوبیت این الکتروموتور ها شده اند .

الکتروموتور ها در بازار انواع مختلفی دارد و هر کدام از انواع آن برای یکسری از کارها مناسب می باشد .

در حالی که طراحی الکتروموتور های AC  بسیار از طراحی نوع DC آسان تر است ولی کنترل میزان سرعت و گشتاور در نوع های متخلف آن ، دانش و آگاهی نسبی را طلب می کند .

الکتروموتور AC تک فاز :

موتورالکتریکی تک فاز از ساده ترین موتور سنکرون قطب چاکدار به حساب می آید ، این نوع بیشتر در دستگاه هایی نصب میشود که مقدار گشتاور پایینی نیاز دارند مانند لوازم خانگی نظیر اجاق ماکروویر و پنکه برقی . موتور تک فاز القایی ، نوع دیگری می باشد که بیشتر در لوازم بزرگ مثل ماشین لباسشویی و خشک کن استفاده می شود . این موتورها معمولا توانایی ایجاد گشتاور بزرگتری را دارند به شرطی که از یک سیم پیچ راه اندازه با یک کلید گریز از مرکز و یک خازن را انداز استفاده کند .

در زمان شروع کار ، خازن و سیم پیچ راه انداز درون ، به وسیله ی یک دسته از کنتاکت های تحت فشار فنر روی کلید گریز از مرکز دوار ، به مبع نیرو ” برق ” وصل می شود . وظیفه ی خازن کمک افزایش گشتاور راه اندازه موتور می باشد .

هنگامی سرعت به حد نامی می رسد ، کلید گریز در مرکز روشن شده و به دنبال آن دته کنتاکت ها شروع به کار می کنند ، خازن و سیم پیج راه انداز سری شده را از مبع جدا میکند ؛ در این زمان موتور فقط با سیم پیچ اصلی کار میکند .

الکتروموتور AC سه فاز :

از این موتور الکتریکی برای کارهایی مناسب است که به توان بالایی نیاز است . این نوع فاز از اختلاف ایجاد شده بین فاز های تغذیه چند فاز الکتریکی برای ایجاد یک میدان الکترومغناطیسی دوار درون موتور ، تهیه می شود . بیشتر ، روتور دارای مقداری هادی های مسی جنس اند که در یک فولاد قرار داده می شوند . نیروی الکترومغناطیسی در میدان مغناطیسی دور که در هادی های القای جریان دارد که جریان باعث ایجاد میدان مغناطیسی متعادل کننده میشود و در نهایت موتور در جهت گردش میدان به حرکت در می اید .

این موتور ها به اسم موتور القایی شناخته میشود . برای به حرکت درآوردن موتور باید همیشه با سرعتی کمتر از فرکانس دریافتی از منبع تغذیه ، شروع به حرکت کند . زیرا اگر در حالتی غیر از این شروع به حرکت کند میدان متعادل کننده موجود در روتور تعادل دیگر ایجاد نمیشود . این نوع از موتور ها در در جاهایی مانند لوکوموتیو ، که به موتور ترکشن آسنکرون معروف است ، هر روز در حال افزایش است .

در موتور سنکرون ، به سیم پیچ های موجود در آن جریان میدان جدایی داده شده و با این عمل میدان مغناطیسی پیوسته ای به وجود می آید .  حرکت گردشی این موتور با میدان مغناطیسی دوار به صورت همزمان انجام میشود ، این میدان مغناطیسی از برق AC سه فاز تغذیه می کند . موتور های سنکرون در نقش مولد جریان هم به کار می روند .

در ابتدا ، سرعت موتور AC به فرکانس دریافتی از منبع تغذیه بستگی دارد و گشتاور تولیدی موتور از طریق اختلاف در سرعت چرخش در روتور و میدان استاتور ایجاد میشود . با داشتن وسایلی مانند دسته سیم پیچ ها یا قطب هایی در موتور که با روشن و خاموش کردنش میتوان سرعت میدان دوار مغناطیسی تغییر میکند ، میتوان سرعت را تغییر داد .

همینطور میتوان با ایجاد تغییر دادن فرکانس منبع تغذیه ، کنترل بهتر و کاربردی تر بر روی سرعت موتور به وجود آورد .

الکتروموتور DC

الکتروموتور های DC ، دارای یک سیم آویخته شده آزاد که در ظرفی غوطه ور در جیوه ، می باشد . در وسط این ظرف یک آهنربای دائم ایجاد میشود ، که جریان الکتریکی از سیم عبور کرده و سیم در اطراف آهنربا شروع به گردش میکند این عمل نشانه میدهد که جریان باعث افزایش میدان مغناطیسی دایره ای اطراف سیم می شود .

سرعت موتور DC به مقدار ولتاژ و گشتاور به جریان درون موتور بستگی دارد . توانایی این موتورها در ایجاد کردن گشتاور در سرعت پایین ، باعث شده است از آن در کاربردهای ترکشن ” کششی ” مانند لکوموتیوها استفاده شود .

در ساختار این موتور الکتریکی از آرمیچر آهنربایی الکتریکی کار برده می شود . کموتاتور که سوییچ گردشی می باشد ، وظیفه دارد جهت جریان الکتریکی را در هر دو سیکل دو بار بلعکس کند تا جریان در آرمیچر نیز وجود داشته باشد ؛ در این بین اهنربای الکتریکی ، آهن ربای دائمی موجود در بیرون موتور را جذب و دفع می کند . عوامل موثر در سرعت موتور الکتریکی DC ، مجموع ولتاژ ها و جریان عبوری از سیم پیچ های درون موتور و مقدار گشتاور ترمزی ؛ می باشد .

در طراحی کلاسیک محدودی هایی وجود دارد که این محدودیت ها برگرفته از نیاز موتور به جاروبکها برای وصل شدن به کموتاتور است . ساییدگی که بین جاروبک ها و کوتاتور ایجاد میشود دلیل بودن اصطکاک در موتور می باشند و رابطه ی سایش جاروبکها بر روی کموتاتور ها و سرعت موتور ؛ رابطه ای مستقیم می باشد به این معنی که هر چه سرعت موتور بیشتر باشد جاروبک ها محکم تر فشار داده می شوند .

این اصطکاک هم باعث ایجاد سر و صدای موتور میشود و هم خودشان محدودیت هایی را بر روی سرعت به وجود ی آوند ، همینطور عمر جاروبکها بسیار کم بوده و در اثر فرسایش از بین رفته و مجبور به تعویض آن هستید .

همانطور که وجود این اصطکاک مشکلاتی را به همراه دارد ، نبودنش یا ناقص بودنش هم مشکلاتی را دارد ، با کم بودن اصکاک اتصال به خوبی انجام نمیشود و این امر باعث اینجاد سر و صدایی مضاعف در موتور می باشد.

این نوع مشکلات را می توانیم با کمی تغییرات و جایگیزینی درون موتور حل کرد ، با قرار دادن آهن رباهای دائم در داخل موتور و سیم پیچ های در بیرون از موتور ، موتور میتواند بدون نیاز به جاروبکها به کار خود ادامه دهد .

الکتروموتور میدان سیم پیچی شده

در موتور DC میتوان اهنربا های دائم موجود در استاتور بیرونی را با اهنرباهای الکتریکی عوض کرد . با تغییر جریان سیم پیچی روی آهنربای الکتریکی میتوان نسبت سرعت و گشتاور را تغییر داد .

اگر به سرعت بالا و گشتاور پایین نیاز دارید ، باید سیم پیچی میدان را به صورت موازی با سیم پیچی آرمیچر ببندید . و اگر بلعکس به گشتاور بالا و سرعت پایین نیاز دارید باید سیم پیچی را به کل سری انجام دهید .

در سیم پیچی موازی ، برای بیشتر کردن سرعت و کم بودن گشتاور ، جریان میدان را باید کاهش دهید . این روش برای ترکشن الکتریکی و  بسیاری از عملکرد های مشابه بسیار مناسب بوده ، همینطور با این روش میتوان تجهیزات جعبه دنده متغیر مکانیکی را حذف کرد .

الکتروموتور یونیورسال

این نوع هم از انواع موتورهای DC سیم پیچی شده می باشد . در این موتور ها بیشتر از تغذیه ی AC استفاده میشود اما در حقیقت هم میتواند با تغذیه ی DC کار کند هم AC ؛ دلیل نام گذاری آن هم به همین دلیل می باشد .

در کل ، اساس و پایه ی عملکرد این موتور ها اینگونه است که در صورت وصل شدن یک موتور DC میدان سیم پیچی شده به جریان متناوب ؛ در جریان های موجود سیم پیچی آرمیچر و سیم پیچی میدان تغییر ایجاد شده و در نتیجه نیروی مکانیکی بدون نیاز به هیچ تغییری به همان شکل می ماند .

این موتور ها باید به شکل تولید شوند که با جریان AC موافق بوده ( میزان امپدانش ، راکتانس را حتما در نظر داشته باشید ) و موتور نهایتا عملکرد نسبتا کمتری را در مقایسه با یک موتور معادل DC دارد .

از مشکلات این موتور ها آسان نبودن نگهداری و تعمیر آنها است که اعتماد داشتن به آن را سخت میکند ، این مشکل ها به دلیل وجود کموتاتور است ؛ همه ی اینها باعث شده است که این موتور خیلی کم در صنایع دیده شود . اما بیشترین استفاده ای که از نوع موتور ها می شود بیشتر در دستگاه هایی مانند مخلوط کن و ابزار های برقی است .

اما مزیت آن این است که به دلیل امکان داشتن استفاده کردن از تغذیه AC در موتور هایی که ویژگی های موتور DC را دارند است  ، مخصوصا به این دلیل که این نوع موتورها مقدار گشتاور بالا دارد .

چگونه الکتروموتور مناسب خود را تهیه کنید :

در مواقع انتخاب یک الکتروموتور ، اگر از این موتور برای وسایلی مانند چرخ خیاطی میخواهید استفاده کنید به راحتی میتوانید با گفتن نوع چرخ خود به فروشندگان مربوط محصول مناسب را تهیه کنید . اما در صنایع شما به همین راحتی نمیتوانید الکتروموتور را انتخاب و تهیه نمایید . زیرا برای تهیه باید عواملی مانند تسمه های نقاله را باید مشخص کنید . از این موتور ها در عملکرد هایی مانند به حرکت درآوردن سیلندر و صفحه های فلزی یا انواع دستگاه های پرس استفاده میشود . به همین دلیل است که شما باید تمامی نیاز های خود را با شرایط موجود و صنف خود مشخص شده و حساب کنید و بعد الکتروموتور را انتخاب کنید .

الکتروموتور ها میتوانند با گیربکس یا بون گیربکس در بازار عرضه شود . البته الکتروموتور های فاقد گیربکس را میتوان گیربکس را به آن اضافه کرد . ما در مواقعی به موتور الکتریکی های با گیربکس نیاز داریم که ، موتور یا بادی سرعت بالایی جسمی را به حرکت درآورد ، به نوعی دگیر میتوان گفت تنها زمانی به گیربکس نیاز است که بار روی موتور از حد خود موتور بیشتر باشد .

دو عامل “سرعت ” و ” گشتاور ” را باید در زمان انتخاب گیربکس در نظر بگیرید . باید ببینید در کار خود به کدام یک بیشتر و در چه حد نیاز دارید .

برای سفارش و تهیه ی الکتروموتور مناسب شغل خود با ما در تماس باشید !

با اعتماد به گروه صنعتی درویش بهترین ها را دریافت کنید !

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شروع گفتگو
نیاز به راهنمایی دارید ؟ کلیک کنید
سلام ! چه کمکی میتونم بهتون کنم؟