گیربکس تیکنر

موتور گیربکس تیکنر

فرآیند بازیافت آب صنعتی موجود در پساب معادن و استفاده مجدد از آن همواره یکی از مهمترین نیازمندی های معادن کشورمان بوده و است لذا با توجه به کمبود آب های زیر سطحی و هزینه ای سرسام آور استحصال آب و نیز آلایندگی پساب صنعتی حاصل از شست و شوی محصولات تولیدی معادن استفاده از تیکنر امری اجتناب ناپذیر است.

مشخصات فنی گیربکس تیکنر

تیکنر ها حوضچه هایی هستند که عملیات ته نشینی یا جداسازی محلول از جامد در آن ها بر اساس نیروهای گرانش و گریز از مرکز انجام می گیرد، فاز زلال (سرریز) از بالای تیکنر و بخش دوغاب غلیظ شده از کف تیکنر (ته ریز) خارج می گردد. تیکنر ها انواع مختلفی دارند، از مهمترین آن ها می توان به تیکنر معمولی، تیکنر صفحه ای، تیکنر لاملا، تیکنر مخروطی، عمیق و تیکنر های نرخ بالا اشاره کرد.

ته نشینی یا رسوب یک جامد درون سیال بوسیله نیروی ثقلی یکی از پر استفاده ترین روش های جداسازی جامد از مایع می باشد. این روش  عمدتا در صنایع معدنی و شیمیایی کاربرد دارد. یک راه معمول برای جدا کردن جامدات از مایعات در حجم بالا استفاده از ته نشینی تحت نیروی جاذبه در ظرف هایی می باشد که شستشوگرها، کلاریفایرها و تیکنرها نامیده می شوند. جدا سازی مایع-جامد بوسیله ته نشینی ثقلی کاربردهای زیادی دارد. تیکنر های ثقلی می توانند حجم زیادی از یک دوغاب رقیق را غلیظ کنند. جامد های ته نشین شده تشکیل یک بستر می دهند و غلضت جامد در این بستر به سمت خروجی افزایش می یابد به همین دلیل نام تیکنر را برای این دستگاه در نظر گرفته شده است. مایع عاری از جامد در لاندرهای جانبی جمع آوری شده و از آنجا خارج می شوند.

تیکنر پارویی شامل یک محفظه ی استوانه ای شکل است که پالپ با استفاده از لوله های انتقال پساب به مرکز آن وارد می شود. به منظور جلوگیری از ایجاد اغتشاش در جریان آب تمیز تا حد امکان، محل ورود پالپ تا سطح یک متر فاصله دارد. در این نوع گیربکس تیکنرها در داخل محفظه محلولی حاوی فلوکولانت و آب تهیه شده و به بار ورودی اضافه می گردد تا عمل ته نشینی به سرعت بیشتری صورت بگیرد. استفاده ی مناسب و اثر بخش از فلوکولانت موجب افزایش کارایی تیکنر می شود. آب تصفیه شده از محیط جانبی استوانه به شکل سر ریز خارج شده و ذرات جامد نیز در ته استوانه ته نشین می شوند تا درنهایت از انتهای استوانه خارج شوند. در داخل استوانه بازوهایی وجود دارند که به صورت شعاعی حرکت می کنند. از هر کدام از این بازوها مجموعه صفحاتی (تیغه هایی) آویزان است تا هدایت فاز جامد (گل) به مرکز محفظه راحت تر صورت بگیرد. در تیکنر هایی که از فناوری های جدید بهره میبرند، در صورت افزایش میزان گشتاور پیچشی از میزانی مشخص، به صورت خودکار طول این بازوها بیشتر شده تا از صدمات ناشی از اضافه بار جلوگیری شود. همچنین این مجموعه صفحات علاوه بر هدایت جریان ته ریز تیکنر، به فشرده شدن فاز جامد ته نشین شده نیز کمک می کنند. ذرات جامد در این نوع تیکنر ها به صورت مستمر به سمت پایین و ته ریز تیکنر هدایت می شوند تا نهایتا از تیکنر خارج شده و به سمت دپوی باطله پمپاژ شوند.

مقالات پیشنهادی  گیربکس کانوایر

درج نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.