پمپ شستشوی چیلر

پمپ شستشوی چیلر

از پمپ شستشوی چیلر برای اسيدشويي که يکي از عمل هايي است که در سرويس چيلر است و باعث بهبود عملکرد و بيشتر شدن راندمان و منتقل شدن حرارت در مبدل هاي آن ميشود . در اين مطلب ، هدف اين است که مراحل اسيدشويي را به وسیله پمپ اسید شویی بصورت کامل براي شما شرح دهيم .

رسوب گرفتن چيلر :

رسوب ماده اي متشکل از نمک هايي مثل کلسيم و سديم و منيزيم مي باشد . اين نمک ها با توحه به دو عنصر مهم دما و آب تشکيل شده و رسوب ايجاد ميشود ، اين رسوب ها مانند يک عايق گرما عمل کرده و در عمل انتقال گرما اختلال به وجود مي آورند و حتي سطح مقطع لوله را هم کاهش مي دهند .

رسوب گذاري در مبدل هاي چيلر يک عمل اجتناب ناپذير مي باشد که بيشتر مواقع در طراحي مبدل وجود آن را در نظر مي گيرند ، در چيلر هاي نوع تراکمي و جذبي ، در آب کندانس برج خنک کننده تشکيل ميشود و در لوله ها و مبدل هاي حرارت رسوب گذاري انجام ميشود .

در زمان سرويس کردن چيلر جذبي ، در هر صورت رسوب در قسمت هاي ابزوربر و کندانسور باقي مي ماند ، و اين رسوب هاي باقي مانده باعث کمتر منتقل شدن حرارت و همينطور باعث خوردگي بيشتر ميشود ؛ نشانه هاي اين موضوع کمتر شدن جذب موجود در ابزوربر ، بيشتر شدن سطح مبرد در اواپراتور ، و همينطور ميتوان از افزايش مقدار فشار و از وکيوم خارج شدن و در آخر زماني که ظرفيت چيلر کاهش مي يابد ، را تشخيص داد .

براي جلوگيري از اين اتفاقات بايد هر سال همزمان با انجام سرويس چيلر ، لوله هاي ابزوربر و کندانسور را نيز چک کرده و در صورت نياز آن را اسيد شويي کرد .

تشكيل رسوب در چيلر :

در چيلر هاي تراکمي آب خنک ، فقط در قسمت کندانسور رسوب گذاري انجام ميشود و بعد از رسوب گذاري فشار ديسشارژ افزايش يافته و موجب ميشود عملکرد چيلر کم کم توسط کنترل کننده هاي پرشر قطع شود . اين فزايش يافتن فشار باعث ميشود ظرفيت دستگاه کمتر شده و دماي دريسشارژ بالا رفته و در نهايت هم الکترومتور کمپرسور ميسوزد هم سوپاپ هاي آن ميشکند .

براي جلوگيري از اين اتفاق ضروري است که هر ساله درب هاي انتهايي و ابتدايي کندانسور باز شده و در صورت زياد بودن ميزان رسوب اسيدشويي انجام شود .

در بعضي اوقات رسوب ها به شکل گل و لاي جمع ميشود ، اين عمل در سال هاي اخير به دليل به وجود اومدن شرايط خاص آب و هوايي بسيار ديده ميشود . در اين صورت گرد و خاک موجود در هوا وارد مدار باز برج خنک کننده شده و در عملکرد دستگاه اختلال ايجاد ميکند ، البته اين نوع رسوبات را با استفاده از برس هاي سيمي مخصوص ميتوان از بين برد .

نکته : رسوباتي که داراي کلسيم زنگ آهن يا سيليسيم باشد به رنگ سفيد و خاکستري درآمده و اين رسوبات فقط با يکسري وانکش ها بايد از بين برد که به اين عمل اسيد شويي گفته ميشود که توسط پمپ اسید شویی انجام میگیرد .

مقالات پیشنهادی  انواع برند پمپ ضد اسید

درج نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.