پمپ دیافراگمی

یک مدل از پمپ ها ، پمپ دیافراگمی هستن که از سری های به حساب می آید که جابه جایی مثبت دارد . دلیلی که باعث میشود این پمپ حرکت خود را شروع کند ، هوای فشرده درون کمپرسور است که با ورود آن به داخل دستگاه باعث میشود دیافراگم های درون قسمت هوزینگ به حرکت درآمده و عمل جابه جایی و مکش ایجاد میشود . 

با توجه به ساختار این پمپ ، قدرت بالایی در مکش دارد و نیازی به هواگیری ندارد ؛ همچنین ضد انفجار نیز میباشد همین امر باعث میشود که در صنعت هایی که موادهایی که خطر انفجار وجود دارد بسیار استفاده شود . 

ویژگی دیگر این پمپ عملکرد آسان آن میباشد که در پمپاژ انواع سیالات باز ، اسیدی ، روغن های خوراکی و صنعتی ، گاز مایع و همچنین برای حلال ها و غیره استفاده میشود . 

در این نوع از پمپ ها احتمال ایجاد نشتی سیال بسیار کم است ؛ دلیل این امر وجود نداشتن آببند است ، این یکی از برتری های این پمپ میباشد که باعث شده است در بسیاری از صنایع استفاده شود . 

خروجی این پمپ به دلیل حرکت رفت و برگشتی ، دیافراگمی مانند ، به شکل نوسانی یا پالس میباشد ؛ جریانی که این دستگاه نیاز دارد باید به شکل یکنواخت باشد ، در قسمت خروجی باید از یک منبع انبساط یا پاسیشن دمپر استفاده کرد .

پمپ دیافراگمی وزن نسبتا کمی دارد و به راحتی میتوان آن را جا به جا کرد ، همین امر باعث میشود که بتوان از آن به شکل پرتابل یا قابل حمل نیز استفاده کرد . 

 

از پمپ دیافراگمی در چه زمینه هایی استفاده میشود : 

از این پمپ در صنایعی مانند ، صنایع شیمیایی ، پترو شیمی ، دارویی ، در صنایع مرتبط نفت و گاز ، آب و فاضلاب ، تصفیه خانه ها ، فیلترپرس ها ، سیستم بیولوژیکی و آزمایشگاهی ، همینطور در شرکت های حفاری ، در تولیدات اسیدی و باز و غیره بسیار به کار برده میشود ؛ این نوع از پمپ ها در دسته ی پر مصرف ترین پمپ ها به حساب میاید . 

یکی از دلایلی که از این پمپ بسیار استفاده میشود ، مواد اولیه ای است که از آن ساخته میشوند . 

خود پمپ را از مواد اولیه ای پلاستیک و آلومینیوم و استنلس استیل ساخته میشود و همینطور قطعات داخلی آن هم تفلون یا لاستیک ساخته میشود . 

نوعی از پمپ دیافراگمی که دارای استاندارد Food grade میباشد برای صنایع غذایی بسیار استفاده میشود . 

در زمینه هایی که سیال حلال بود یا مواد نفتی هستن ( با توجه به نوع سیال که باید ویژگی شیمیایی خود سیال و فلز را در نظر گرفت ) از پمپ هایی استفاده میشود که ساخته شده از استیل یا آلومینیوم میباشند . 

برای انتقال مواد اسیدی و خورنده باید از پمپ پلیمری استفاده شود که ساخته شده از PP یا PVDF میباشند ، استفاده کرد . 

 

ساختمان ساختاری پمپ دیافراگمی

قسمت های ورودی و خروجی پمپ دیافراگمی ، شیر توپی یا گلوله ای (Ball valve) قرار گرفته میشود که در عملکرد پمپ که سیال موجود را به درون خود میکشد ، شیر توپی قسمت خروجی بسته شده و در زمان خروج سیال از پمپ ، شیر ورودی بسته میشود . 

آب بندی که این دو بخش نیازی دارند به وسیله ی سیت یا نشیمنگاه ایجاد میشود . 

یکی از مشکلات استفاده از پمپها سروصدای تولید دستگاه میباشد که در این نوع از پمپ ها با استفاده از فیلتر کاهش صدا که درون مسیری که هوا وارد دستگاه میشود ، تعبیه میشود ؛ مقدار این سروصدا را بسیار کمتر است . 

 

مقالات پیشنهادی  لوازم یدکی پمپ اسید

قطعات تشکیل دهنده ی پمپ دیافراگمی 

شیرهای توپی یا گلوله ای

محفظه تراکم سیال

دیافراگم اولیه ( بخشی با سیال تماس دارد )

دیافراگم ثانویه ( بخشی که با هوا تماس دارد )

ورودی پمپ 

خروجی پمپ

تبدیل کننده ی هوای فشرده 

 

ویژگی های فنی پمپ دیافراگمی 

پمپ دیافراگم پنوماتیک استاندارد این نوع از پمپ ها ، یک ورودی و خروجی دارند ، این امکان وجود دارد خروجی و ورودیدر یک سمت پمپ و یا در بخش میانی پمپ باشد ؛ در این نوع از پمپها تنها میتوان یک سیال را منتقل کرد و اما در در پمپ دیافراگمی این قابلیت وجود دارد که به صورت همزمان از دو ورودی سیال را وارد کرد و همچنین این قابلیت این را دارد که دو خروجی را ارائه دهد ، توانایی این را هم دارد که هردو سیال را به صورت همزمان پردازش کند . 

در پمپ دیافراگمی مقدار دبی هر خروجی نسف دبی کل میباشد . 

 

سایز دو بخش خروجی و ورودی به یک اندازه است ، پمپ های دیافراگمی کوچک در سایزهای 1/4 و 1/2 تولید میشوند ، این پمپ را تا سایز 3 اینچ نیز میتوان پیدا کرد ؛ اندازه ی آن را باید با توجه به خروجی و ورودی مورد نظر خودتان انتخاب کنید . 

بخش ورودی ، در قسمت پایینی پمپ و خروجی آن در قسمت بالایی پمپ تعبیه میشود . 

 

امیتازهای پمپ دیافراگمی 

به دلیل استفاده از هوای فشرده در نقش ایجاد کننده ی حرکت پمپ باعث میشود ، امکان استفاده از آن در زمینه هایی که سیالات قابلیت اشتعال یا انفجار دارند ، ایجاد شود . 

پمپ دیافراگم بادی در شکل های مختلف بیرون از سیال و یا به شکل مستغرق درون سیال استفاده میشود . 

توانایی بالا در مکش سیالات دارد و میتوانند سیال را از یک فضای عمیق چند متری بدون نیاز به هواگیری به درون دستگاه بکشد. 

میتواند در حالت خشک نیز کار خود را انجام دهد ..

به دلیل وجود نداشتن سیل مکانیکال ، احتمال نشتی سیال غیر ممکن است . 

به دلیل وجود نداشتن خطر نشتی سیال ، به همین دلیل میتوان از این پمپ در زمینه هایی که سیال ویژگی خورندگی و اسیدی دارد یا انفجار پذیر است ، یا حالت آتش زا دارد ؛ استفاده کرد . 

 

برندهای تولید کننده ی پمپ دیافراگمی 

پمپ دیافراگمی گراکو 

پمپ دیافراگمی آرگال 

پمپ دیافراگمی پمکار

پمپ دیافراگمی دیاپمپ

پمپ دیافراگمی یامادا

پمپ دیافراگمی فلویمک

 

درج نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.