نحوه محاسبات نسبت تبدیل گیربکس خورشیدی

محاسبات گیربکس های خورشیدی 

میزان گشتاور خروجی از گیربکس خورشیدی را می‌توان با استفاده از نسبت تبدیل گیربکس محاسبه نمود.

چگونگی مشخص کردن نسبت تبدیل گیربکس

نسبت تبدیل دی هر نوع گیربکس به دو روش زیر محاسبه میشود :

  1.  در این روش باید ابتدا تعداد دنده های روی دنده ورودی و خروجی را شمرد سپس باید تعداد شمرده شده از دنده های خروجی را بر تعداد دنده ورودی تقسیم کرد تا نسبت تبدیل گیربکس به دست آید .
  2. روش دوم: درصورتی‌ که امکان شمردن دندانه‌ های چرخ‌ دنده گیربکس وجود نداشته باشد باید از روش اندازه‌ گیری قطر دنده های ورودی و خروجی (فاصله مرکز چرخ‌ دنده تا نقطه اتصال دنده‌ ها) گیربکس نسبت تبدیل گیربکس را محاسبه نمود بدین‌ صورت که کافی است قطر دنده خروجی را بر قطر دنده ورودی تقسیم نمود.

اندازه‌گیری گشتاور خروجی گیربکس

پس از مشخص شدن نسبت تبدیل گیربکس  برای محاسبه گشتاور لازم است تا گشتاور الکتروموتور و یا منبع توان متصل را متناسب با نسبت تبدیل گیربکس افزایش داد به‌ عنوان‌ مثال درصورتیکه گشتاور ورودی موتور 10 پوند بر فوت باشد و نسبت تبدیل گیربکس 1 به 10 باشد، گشتاور خروجی 100 پوند بر فوت خواهد بود.

البته برای محاسبه عدد واقعی گشتاور خروجی گیربکس لازم است تا گشتاور محاسبه‌ شده را در میزان پرفرمنس گیربکس که توسط کارخانه سازنده گیربکس محاسبه‌ و اعلام شده است، ضرب نمود. در محاسبات مهندسی اغلب راندمان گیربکس 100 درصد در نظر گرفته می‌شود و این در حالی است که میزان قابل‌ توجهی از قدرت و توان انتقالی توسط گیربکس به دلیل اصطکاک میان چرخ‌ دنده‌ ها کاهش می‌یابد.

این میزان در چرخ‌ دنده‌ های پلاستیکی قابل صرف‌ نظر است ولی در چرخ‌ دنده‌ های سنگین و فولادی که برای کارهای بحرانی استفاده می‌شوند، لازم است تا حتماً راندمان گیربکس در محاسبات لحاظ شود.

راهنمای انتخاب صحیح گیربکس خورشیدی

اولین و مهم ترین مرحله انتخاب یک گیربکس ستاره ای محاسبات آن می باشد که اگر این عمل به‌ درستی انجام نشود ، امکان دارد گیربکس انتخابی از لحاظ توان قدرت کم تری داشته باشد یا حتی بالعکس آن نیز ممکن است که گیربکس انتخابی بسیار قوی تر از نیاز باشد و هزینه اضافه ای دربر داشته باشد

در جدول زیر میتوانید نحوه محاسبات را مشاهده نمود

مشتریان و همکاران گرامی باید این نکته را در نظر داشته باشند که این محاسبات بسیار حساس بوده و نیاز به نظرات فنی کارشناسان دارد و در صورت محاسبه اشتباه و در پی آن انتخاب گیربکس اشتباه ، گروه صنعتی درویش و کارخانه های ضمانت کننده هیچ مسئولیتی را قبول نمیکنند لذا خواهشمند در صورت عدم توانایی این عملیات ، این کار را به کارشناسان فنی ما در گروه صنعتی درویش بسپارید 

تلفن های کارشناسی : 33116747-021    33913151-021   33941660-021

مقالات پیشنهادی  روغن کاری گیربکس خورشیدی

درج نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.