معرفی انواع اسید و میزان خورندگی

در این مقاله قصد داریم تا با معرفی انواع اسیدها و بررسی میزان خورندگی آن برای انتخاب پمپ اسید مناسب راهنمایی نماییم

 1. اسید سولفوریک : اسید سولفوریک در بازار با نام های دیگری مانند اسید سولفوریک 98%، اسید سولفوریک 35%، اسید سولفوریک 50%، جوهر گوگرد، سولفات هیدروژن، هیدروژن سولفات، اسید سولفوریک غلیظ، H2SO4 ،Sulfuric acid، روغن ویتریول، اسید باتری، اسید سولفین، نیز شناخته می شود.

  اسید سولفوریک ۹۸ درصد خورنده است و بخش عمده ای از باران اسیدی را تشکیل می دهد. قطرات آب به هنگام بارش با آلاینده های معلق در هوا، واکنش می دهند و تولید اسید می کنند. در واقع قطرات آب با فلزات واکنش می دهد و هر چه دما بالاتر رود میزان این واکنش بیشتر خواهد شد اما تاثیری روی جیوه و سرب ندارد. سولفوریک در لیست مواد خطرناک قرار گرفته است.

  سولفوریک اسید مایعی با نقطه جوش بالا، در حدود ۱۰ درجه سانتی گراد می باشد، همچنین ویسکوز است و گرانروی زیای دارد. جرم مولی آن ۹۸.۰۷ گرم بر مول و چگالی آن ۱.۸۳ گرم بر سانتی متر مکعب می باشد. این ماده دارای مولکول‌ هایی با گشتاور قطبی است که می ‌توانند با یکدیگر پیوند هیدروژنی برقرار کنند، همین شرایط مولکولی سبب می‌ شوند که سولفوریک اسید به خوبی در آب حل شود، بنابراین می تواند محلول های اسیدی بسیار مختلفی تولید کند. سولفوریک اسید یک مایع بسیار قطبی است و دارای یک قطر دی الکتریک در حدود ۱۰۰ می باشد.

 2. اسید نیتریک : اسید نیتریک، اسيدی قوی با خاصيت اكسيدكنندگی و خورندگی بسیار بالا است. این ماده معرف اصلی نیترات (همانند افزودن یک گروه نیترو به یک مولکول آلی) است.

  • اسید نیتریک در تمیزکاری و اسیدشویی

  همچنین (۵ تا ۳۰) درصد اسید نیترتیک به همراه (۳۰ تا ۴۰) درصد اسید فسفریک برای تمیز کردن رسوبات، ترکیبات کلسیمی و منیزیمی روی ظروف خوراکی و لبنیات استفاده می‌ شود. از دیگر ویژگی های اسید نیتریک خورندگی بالا و حلالیت بالا (فلزات به راحتی در خود حل می کند) می باشد و این اسید در شست و شو نیز کاربرد فراوانی دارد.

  • کاربرد اسید نیتریک در صنایع غذایی

  ۳.اسید کلریدریک :اسید کلریدریک ساده ترین سیستم اسیدی حاوی آب کلر است. این محلول از کلرید هیدروژن و آب و انواع دیگر مواد شیمیایی از جمله یون های هیدرونیوم و کلرید است. این ماده مشابه یک جز Component طبیعی از اسید معده است که در سیستم های هضم اکثر گونه های جانوری از جمله انسان تولید می شود.

مقالات پیشنهادی  سیل مکانیکی پمپ

درج نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.