تعمیر و نگهداری گیربکس

تعمیرات بعد از خرابی گیربکس (Breakdown Maintenance)

در این نوع از تعمیرات تنها زمانی به تعمیر پرداخته می شود که خرابی اتفاق افتاده باشد.این نوع تعمیرات در گذشته مرسوم بوده، اما امروز بعلت بالا بودن هزینه قطعات یدکی، هزینه تعمیرات و تولید دیگر امکان استفاده از این نوع تعمیرات وجود ندارد.

برخی از معایب این نوع تعمیرات بشرح ذیل می باشد :

1- داشتن اطلاع از بروز خرابی تقریبا غیر ممکن است. 2- وجود خرابی در یک قطعه از گیربکس می تواند عامل انتشار خرابی به دیگر قسمت های ماشین گردد. 3- خرابی و توقف ناگهانی گیربکس که دریک مجموعه از ماشین آلات قراردارد، کار دیگر ماشین ها و بخش های فعال اثر بازدارنده دارد. 4- تهیه و تدارک قطعات یدکی مورد نیاز و گرد آوری افراد مجرب تعمیر کار مربوطه به منظور انجام سریع و اقتصادی انواع تعمیرات پیش بینی نشده، بسیار مشکل و غیر ممکن به نظر می رسد. بعضی گیربکس‌ها، مانند گیربکس صنعتی ستاره‌ای وظیفه انتقال حرکت و نیروی مکانیکی بین محورهای متقاطع را بر عهده دارند. تعدادی کمی از این گیربکس‌ها برای کاهش یا حذف صدای بلند به کار می‌روند. تعدادی از گیربکس‌های حلزونی نیز می‌توانند به صورت اختصاصی تولید شوند. انواع دیگر گیربکس صنعتی، مانند گیربکس‌های افست و ستاره‌ای، بسته به صنعتی که در آن به کار می‌روند، کاربردهای متفاوتی دارند. هم‌چنین هر گیربکس صنعتی بسته به نوع کاربرد، دارای قطر کاسه‌نمد، نقطه مرکزی چرخ‌دنده، مواد اولیه به کار رفته و ظرفیت گشتاوری متفاوتی است. گیربکس صنعتی ستاره‌ای بیشترین ظرفیت گشتاوری ممکن را تولید می‌کنند و در تولید شکر، تولید نیرو و صنایع خودروسازی و نیز هم‌چنین توربین‌های بادی به کار می‌روند.با مراقبت صحیح از گیربکس صنعتی، می‌توان از بروز هرگونه اشکالی در آن جلوگیری کرد. چهار علامت هشداردهنده رایج که نشان‌دهنده وجود مشکل در گیربکس صنعتی هستند، عبارتند از:
  • صدای بیش از حد
  • لرزش دستگاه
  • نشت مایع و آلودگی روغن
این علائم هشداردهنده ممکن است در نتیجه وجود نشتی و سوراخ در عایق، شکستن بلبرینگ یا ایجاد حفره الکتریکی در بلبرینگ رخ دهند. فیل بلک، سردبیر وب‌سایت Process Industry Informer، تعدادی از نکات طلایی را ارائه داده است که هنگام نگهداری یا بازدید از گیربکس صنعتی، باید مورد توجه قرار گیرند. آن‌چه در ادامه می‌آید، مطالب برگرفته از این وب‌سایت است: بازدیدهای مکرر و نگهداری صحیح، برای افزایش طول عمر گیربکس صنعتی ضروری هستند. از طرف دیگر، بازکردن گیربکس صنعتی برای بازدید کلی و تعمیر در بعضی از مواقع، زمان‌بر بوده و موجب ایجاد وقفه در شیفت کاری یا خطوط تولید می‌شود. در ادامه، ده نکته برای به حداقل رساندن وقفه کاری، حصول اطمینان از سلامت گیربکس صنعتی و افزایش طول عمر گیربکس صنعتی آورده شده‌اند:
مقالات پیشنهادی  تولید هر روز سخت‌تر از دیروز

درج نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.